Poprzez treningi BJJ dzieci w naszym klubie:
1) uczą się szacunku i dbania o inne osoby przez ćwiczenia w parach (w późniejszym czasie również sparingi),
2) poprawiają ogólną siłę i koordynację ruchową oraz kondycję,
3) systematyczne ćwiczenia powodują wzrost poczucia własnej wartości pokazując jednocześnie ograniczenia i zagrożenia związane z użyciem przemocy,
4) uczą się koncentracji i samodyscypliny przydatnych w szkole i życiu codziennym,
5) rozwiązują problem nadwagi - dużo ruchu w ćwiczeniach ogólnorozwojowych i rozgrzewce połączonego z wysiłkiem przy wykonywaniu technik redukuje nadwagę, jednocześnie osoby zbyt wątłe mogą przybrać na wadze przez ogólny rozwój mięśni stymulowany odpowiednimi do wieku ćwiczących, zadaniami.
System treningowy
Treningi dla dzieci polegają na wplataniu podstaw wyszkolenia w zabawy ruchowe i ćwiczenia ogólnorozwojowe. Dzieci ćwiczą w parach z kolegami i koleżankami w różnym wieku, co w konsekwencji ma przygotować je do późniejszego przezwyciężenia lęku przed osobami mającymi przewagę fizyczną. Trening w grupie dzieci w różnym wieku uczy odpowiedzialności za kolegów i zasad pracy w grup. Wszystkie nasze grupy dzieci uczone są przez wykwalifikowanych instruktorów z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu zajęć z młodszymi adeptami samoobrony lub sportów walki.
Bardzo ważnym elementem w nauczaniu dzieci (niezależnie do rodzaju ćwiczonego sportu) jest odpowiedni do wieku sposób prowadzenia zajęć.
W celu dostosowania zajęć ruchowych i nauczanych technik do wieku dzieci zajęcia najmłodszych prowadzone są oddzielnie od zajęć młodzieży i osób dorosłych. Prowadzimy grupy dzieci podzielone na stopień zaawansowania i wiek:
Dzieci od (6)7 lat do 9 lat
Dzieci od 10 lat do 13 lat ( lub młodsze, ćwiczące dłużej)
Sporty walki i ich miejsce w życiu młodych ludzi
Jednym z problemów dzisiejszego świata jest narastająca brutalizacja życia. Kreskówki w których postacie skaczą sobie po głowach, filmy akcji i "superbohater" łamiący ręce to elementy gier komputerowych, bajek i komiksów. Dzieci nie zdają sobie sprawy z konsewencji uderzenia czy kopnięcia. Brutalne zachowania z kreskówek i filmów kojarzą się z dobrą zabawą, śmiechem i popularnością. Sporty walki ucza odpowiedzialności za własne zachowanie, dają świadomość własnego ciała i jego możliwości, uczą szacunku dla zdrowia i życia.
Dzieci ćwiczące dłużej często startują w zawodach zdobywając czołowe miejsca na większości turniejów, daje im to dużą satysfakcję z włożonego wysiłku ucząc je jednocześnie, że do osiągnięcia sukcesu potrzebna jest ciężka praca (często jednak przerywana zabawami).
Brazylijskie Jiu-Jitsu (BJJ) w przeciwieństwie do większości innych styli walki lub samoobrony pozwala słabszej i mniejszej osobie pokonać silniejszego napastnika poprzez zastosowanie odpowiednich technik. BJJ stało się popularne po serii turniejów z udziałem czołowych przedstawicieli wszystkich styli i sportów walki. W większości tych walk zwycięzcami okazywali się przedstawiciele Brazylijskiego Jiu-Jitsu, zwykle mniejsi i dużo słabsi fizycznie od swoich przeciwników. Dodatkowym elementem charakterystycznym dala tego stylu jest bezpieczny (łagodny) sposób pokonania oponenta, polega głównie na unieruchomieniu przeciwnika za pomocą odpowiednich dźwigni nie wyrządzając im krzywdy. Zwycięstwa te pokazały, że BJJ jest wyjątkowo skutecznym stylem zarówno w walce sportowej jak i w samoobronie.
W jakim wieku rozpocząć ćwiczenia ?
Rodzice często zadają sobie pytanie, czy ich mali wojownicy są "gotowi" do rozpoczecia treningów. Dzieci mogą rozpocząć treningi w dowolnym momencie. Jednak ze względów organizacyjnych i ograniczeń czasowych w naszym klubie dolną granicą wieku jest 6 lat. Jedną ze zmor treningów dla dorosłych są wieloletnie nawyki ruchowe, które utrudniają wykonywanie zadanych ćwiczeń. Dzieci nie mają tego typu blokad. Są ponadto lżejsze, bardziej gibkie i nie dysponują siłą która mogłaby stworzyć realne zagrożenie dla kolegów. Z obserwacji wynika, że dzieci w zestawieniu z dorosłymi potrzebują ok 60% mniej czasu na opanowanie tych samych schematów ruchowych. Im wcześniej rozpocznie się trening, tym łatwiej zakodowane zostaną odruchy, nad wykształceniem których pracujemy.